West Virginia Black Walnut Festival

Spencer, West Virginia

October 11-14, 2018

Nut Run/Walk Results

Runners

Overall Male

Caleb Pell                               17:41          Looneyville, WV

Overall Female

Renee Fisher                           23:52          Spencer, WV       

13 and under

Female

First   Abbe West           25:42          Spencer, WV

Second   Emily Wilfong           28:48          Bartow, WV

Male

First   Jake Haverty                 24:07          Chloe, WV

Second  Luke Watson              24:50          Spencer, WV

14 -19

Female

First  Renee Fisher                  23:52                   Spencer, WV       

Second  Beverly Salisbury                 24:58          Spencer, WV

Male

First  Caleb Pell              17:41                   Looneyville, WV

Second  Joseph Littlepage                 19:03          Point Pleasant, WV

20-29

Female

First  Tiffany Davis                 24:25          Grantsville, WV

Second  Lisa Sturz                  26:24          Zanesville, WV

Male

First  Dustin Nelson                 24:10          Scott Depot, WV

Second  Shane Starcher           24:41          Left Hand, WV

30-39

Female

First  Kendra Goodwin             25:48          Reedy, WV

Second  Danelle Popp              27:29          Spencer, WV

Male

First  Cooter Thorne                20:00          Ivydale, WV

Second  Jake Watson               20:27          Spencer, WV

40-49

Female

First  Rebecca Shamblin           24:18          Clendenin, WV     

Second  Christine Kucherawy            24:59          Spencer, WV

Male

First Brian Taylor           20:15          Spencer, WV       

Second  Dave Benson              20:35          New Martinsville, WV

50-59

Female

First  Diana Stebbins                27:42          Lansing, MI

Second  Linda Torre                30:16          Charleston, WV

Male

First  Stephen Sisson               24:00          Ripley, WV

Second  Donald Moore            29:51          Charleston, WV

Masters

Male

First  Dennis Jones                  25:52          Spencer, WV

Second  Rick Flowers              26:05          Charleston, WV

Walkers

Overall

Female

Royce Tanner                40:00          Spencer, WV

Male

William Cunningham                33:45          Mineral Wells, WV

13 and under

Female

First  Royce Tanner                 40:00          Spencer, WV

Second  Sophia Salisbury                           43:32          Spencer, WV

Male

First  Tyler Cloar                     48:10          Leesburg, Va

14-19

Female

First  Kayla Hinkley                 43:07          Hurricane, WV

20-29

Female

First  Erica Gunn            43:55          Spencer, WV

Second  Lauren Rafter             47:35          Morgantown, WV

Male

First  Garrett Wright                43:06          Clendenin, WV

30-39

Female

First  Brenda Miller                  40:40          Spencer, WV

Second  Nancy Nichols            41:15          Davisville, WV

Male

Bret Powel                     49:05          Waverly ,WV

40-49

Female

First  Sherrill Tolley                 40:02          Spencer, WV

Second  Lisa Ash           42:35          Spencer, WV

Male

Bryan Cloar                   48:20                   Leesburg, Va       

50-59

Female

Becky Davis                  51:30          Frametown, WV

Male

First  Carl Smith             34:17          Parkersburg, WV

Second  Daniel Fields               50:47          Berlin, Md

Masters

Female

Judy Dickerson              50:43                  Spencer, WV

Male

First William Cunningham                 33:45          Mineral Wells, WV

Second  Holly Dickerson          44:04          Spencer, WV

Nut Sweepstakes Winners

2013 Black Walnut Sweepstakes
Winners

1st Place - $75.00 Cash    Name:        Charles Webb    
            

2nd Place - $40.00 Cash    Name:        Lois Sloan    
              
3rd Place - $25.00 Cash    Name:        Garrett Workman
            


2013 Hickory Nut Sweepstakes
Winners

1st Place -  $50.00 Cash    Name:        Lacy Mitchell
                   
2nd Place – $30.00 Cash    Name:        Kacie Mace
            
3rd Place – $20.00 Cash    Name:        Garrett Workman
             

Kid's Day Parade Winners


Division 1: Non Motorized Wheels
1-1 Strollers
    1st     “The Devil” Christopher Bauer
    2nd    None
    3rd     None
1-2Wagons
    1st    “On My Way to my First Black Walnut Festival Car Show” Cash Bentley Nichols       
    2nd     “Leaving the Frontier for the Black Walnut Festival” Ian Greathouse, Lorelai Truman and         Nathan Harley
    3rd     “Minnie & Mickey” Andrew Harris and Maddison Bowers
1-3 Peddled Kiddie Cars/Tricycles
    1st     None            2nd     None         3rd     None
1-4 Skaters
    1st     None        2nd     None        3rd     None
1-5 Bicycles/Scooters
    1st     “Thomas the Tank Engine” Remy Smelto
    2nd     “Scurrying through the Festival” Cason Webb
    3rd     None

Division 2: Walkers
 2-1   Most Unique
     1st     “Spike” Ichiro Ng
    2nd     None
    3rd     None
2-2   Prettiest
    1st     “Prettiest Witch” Addison Carper
    2nd     “Rainbow Fairy” Bayleigh Burdette
    3rd     “Princess” Aiko Ng
2-3    Ugliest
    1st     “Granpa Cratchett’s Long Lost Brother” Taylor Godfrey
    2nd       “Princess Zombie” Katheryne Bauer
    3rd     “Witch” Shyanne Godfrey
2-4   Clowns/Super Heroes/Cartoon Characters  
    1st     “Winnie the Pooh” Michael Bauer
    2nd     “The Wizard of Oz” Sara Beth Oneil, Owen McClanahan, Tyler McClanahan, Elijah             James Brannon
    3rd     “Super Girl” Nevaeh Burdette
2-5   Most Creative
    1st     “Punk Rocker” Curtis Price
    2nd     None
    3rd       None


Division 3: Child Driven Vehicles
3-1   Low Powered/Kiddie Cars
    1st     “The Old Fashioned Model T” Joey, Angela, Zachary, Clarissa and Patricia Kyer
    2nd     “Mr Scarecrow’s Happy Harvest” James Smith
    3rd     “The Little Cow is Running Away” Leah Carpenter
3-2   High Powered Vehicle
    1st     “Nanny’s Little Cowpokes” Gabby & Graci Engle
    2nd     “All Revved up for the Black Walnut Festival” Abby Nichols, Sophie Nichols, Tommy             Miller and Jack Miller
    3rd     None

Division 4: Pets
4-1   Most Unique
    1st     ”Horse” Annie Oakley Starcher
    2nd     “Spartacus” Abby Jarrell
    3rd     None
4-2 Prettiest
    1st     None
    2nd     None
    3rd     None

Division 5: Clubs, Groups, or Units
5-1   Marching Troops
     1st     “Star Blazers Twirlers” Camdyn, Ally, Cadyn, Olivia, Emily & Kimber
    2nd     None
    3rd     None
5-2   Clubs, Units, Groups, Organization
    1st     Gymfiniti – Walkers & Tumblers
    2nd     “Roane County Little Raiders”
    3rd     “Rocking Around the Black Walnut Festival” WV Kids First Stars


Division 6: Floats
6-1   Small Floats
    1st     “Land of Oz – There’s No Place Like the Black Walnut Festival” Timmy & Nate                 Cronin, Linsey Carper, Chase & Kadin White
    2nd     “The Wizard of Oz” Carly, Carson, Kiley & Levi
    3rd     “Henry’s Fork Harvester 4-H Club”
6-2   Medium Floats
    1st     “Ronald McDonald House – The House that Love Built” Lakin Drennen, Tena Gandee,             Brianna & Dakota Deel and Lauren Harper
    2nd     “EMS for the Cure” Roane County Emergency Squad
    3rd     “Let’s Pretend to Be Just Me” Shaylin, Adam and Brionna Springston, Savannah                 Dickerson, Cami Shaffer, Ava Burwell
6-3   Large Floats
    1st     “Reedy Rocks” Reedy Elementary School
    2nd    “Jesus is our Life Savior” Keffer Church
    3rd    “Patch Circus Comes to Town” Patch

If you placed and didn’t receive your trophy, please contact Dusta Tanner-Mace at 532-5115.  

Parade Float Results


2013 Grand Parade Winners    


School, Church, Civic

1st Place – Faith Baptist Church
2nd Place – Cub Scout Pack 437
3rd Place – 4-H Clover Bud’s Challengers

Factory/Commercial

1st Place – Queens Float – FNB
2nd Place – Miss Roane County/Miss Teen BWF
3rd Place – Wal-Mart

Local/Commerical

1st Place – Miletree Center
2nd Place – Golden Delicious Festival
3rd Place – McDonald’s

BWF Grand Parade Line Up

Use this map to see where your number for the parade as you lining up. 

Here are the parade line up numbers.  Find your number here and come to the parade line up ready to go.

 

1.        AUTO        SPENCER CITY POLICE

2.        AUTO        ROANE CO SHERIFF

3.        AUTO        WV STATE POLICE

4.          WALKER    NATIONAL GUARD COLOR GUARD

5.        AUTO        MAYOR WILLIAMS

6.        BAND        ROANE CO HIGH SCHOOL

7.        

8.         AUTO        ALLIE COLE
         
9.        FLOAT        BWF QUEEN
                              FNB SPONSORED
             

10.        AUTO        WV STATE TREASURER

11.        AUTO        SECRETARY OF STATE
                              NATALIE TENNANT
12.        BAND        MEADOW BRIDGE HIGH
                   
13.        FIRE        SPENCER/ ROANE FIRE ENGINE 51                           
                   

14.        AUTO        CAPITO FOR SENATE

15.         AUTO        SENATORS CARMICHAEL AND HALL
                   

16.        AUTO        STATE AUDITOR
                               GLEN B GAINER

17.        AUTO        JULIE WARDEN
                              MISS WV INTERNATIONAL

18.        AUTO        MRS RIPLEY 4TH OF JULY

18A.        FLOAT        MILETREE                         

19.        BAND        CALHOUN COUNTY HIGH                         
20.        AUTO        TONY CAVALIER

21.        FLOAT        WV STORM ALL-STARS

22.        AUTO        CASEY LASSITER
                                WV OIL AND GAS FEST QUEEN

23.             AUTO        ATTORNEY GENERAL
                                    PATRICK MORRISEY

24.        AUTO        GINO’S PIZZA AND SPAGHETTI

25.        BAND            WILLIAMSTOWN HS

26.
27.        AUTO            WIRT CO FAIR LITTLE
                                   MR. & MISS

28        AUTO            WV KIDS ON FIRST

29        BAND            WIRT COUNTY HIGH


30.          AUTO            MOONEY FOR CONGRESS


31.        AUTO            2013 MT STATE FOREST
                                    FESTIVAL QUEEN
                                    ASHLEY HOUCHIN

32.        AUTO            DIRY QUEEN CURLY TOP

33.        AUTO            CHARLOTTE LANE CANDIDATE FOR CONGRESS

34.        WALKER        RCHS DANCE CLASS
35.        COMM            WALMART
     
36.        AUTO            WALMART TRACTOR
                                     TRAILER

37.        FIRE            SPENCER / ROANE
                                SQUAD 51


38.        BAND        GILMER COUNTY HIGH SCH

39.        FLOAT        4-H CLOVER BUDS
                      
40.        

41.        AUTO        MARK SERGEANT
                              MILITARY VEHICLE

42.        BAND        HERBERT HOOVER HS


43.        FIRE        WALTON VOLUNTEER FD                            TANKER 33

44.        FIRE        REEDY VOL FIRE DEPT

45.        AUTO        JOHN PUTNAM
                               1962 FORD FAIRLANE

46.        AUTO        1982 PETERBILT TRK
                               JOHN SOMMERVILLE

47.        FLOAT        ROANE CO HUMANE SOCIETY
    
48.        BAND        NICHOLAS COUNTY HS

49.        AUTO        NEMESIS SHRINERS


49A.        AUTO        BENJ-KEDEM SHRINER
                                  CLOWN CAR
50.        AUTO        WALTON MIDDLE SCHOOL
                                 VOLLEYBALL

51.        AUTO        NICHOLAS COUNTY 4TH OF
                                JULY JAMBOREE

52        BAND        POCA HIGH SCHOOL

53.        

54.        FIRE        GANDEEVILLE HARMONY
                             VOLUNTEER FIRE DEPT


55.        AUTO        1951 SUPERC FARM ALL    
                                CLARE MOORE

56.        AUTO        1951 JOHN DEERE
                                JAMES MCDANIEL
        
57.        GRAND PARADE MARSHALS

         

58.        FIRE        CLOVER/ROANE
                              RESCUE 21

59.        BAND        LINCOLN CO HIGH SCH

60.        FLOAT        FAITH BAPTIST CHURCH

61.         AUTO        CHELSEA HICKS
                                CALHOUN QUEEN FLORA

62.        AUTO        “THOSE JEEP GUYS”
            

63.        AUTO        2013 MISS MOTHMAN
                                FESTIVAL JR MISS QUEEN
                                 ANGIE GORMAN

64.        AUTO        TEEN MISS MOTHMAN
                                FESTIVAL PRINCESS

65.        BAND        HUNTINGTON HIGH SCH

66.        FLOAT        MCDONALDS
                           
67.        COMM        MISS ROANE COUNTY
        FLOAT            

68.        AUTO        MISS WV ROAD KILL FEST
                    
69.        

70.        BAND        BROOKE HIGH SCHOOL

71.        

72.        

73.        

74.        FLOAT        CUB SCOUT PACK 437        

75.        AUTO        T&A COUNTRY ROADS CLUB

                    9 CARS


76.        AUTO        JOHN CUMMINGS
                    1997 GMC

77.        BAND        PT PLEASANT HIGH SCH
        
78.        FLOAT        GOLDEN DELICIOUS ROYALTY

79.          AUTO        HOPE BRICK
                                  WIRT CO FAIR QUEEN

80.        AUTO        B SAUNDERS
                              WEE MISS FIRECRACKER QUEEN

81.        
82.        
83.        
84.        FIRE        SPENCER/ROANE  LADDER 51
85.        BAND        ELKINS HIGH SCHOOL

86.        FLOAT        RIPLEY TABERNACLE BAPTIST CHURCH

87.        AUTO        ASHLEY BOGGS
                               MISS RIPLEY 4TH OF JULY

88.        AUTO        ASHLEY CONLEY                
                                WV STATE GRAND SUPREME QUEEN

89.        BAND        WINFIELD HIGH SCHOOL            


90.          AUTO        1928 MODEL A FORD
                                   BUTCH FIELDS    
91.        
92.        
93.        AUTO        CHARLES RUCKER

94.        AUTO        WALTON MIDDLE SCHOOL
                                 FOOTBALL TEAM
95.        FLOAT        ROANE YOUTH BASEBALL                
96.        BAND        RIPLEY HIGH SCHOOL

97.        AUTO        WADE RANSOM RHODES
                                MR. FIRECRACKER

98.        AUTO        PAYTEN HUMPHERY
                                LITTLE MISS FIRECRACKER

99.        AUTO          ROGER FISHER

100.        HORSE        MADISON PAXTON

101.        HORSE        K & K FARMS

102.        HORSE        SHY RUCKER

103.        HORSE        CASSIE RUCKER

104.        HORSE        SANDY RUCKER

105.        HORSE        KATLIYN PROCTOR



Cake Contest Winners

2013 Baking Contest Winners

1st Place
Black Walnut Carrot Cake
Marie Lanek
Ravenswood, WV

2nd Place
Black Walnut Fantasy Cake
Leigh Rice
Gay, WV

3rd Place
Black Walnut Cheesecake
Carl Barker
Spencer, WV

 

Winning Recipe

Band Competition Schedule

59th Black Walnut Festival
Band Competition Schedule

Saturday October 12th, 2013

3:10  Star Spangled Banner  (RCHS Band Students Bethany Higginbotham and Brett Miller)     

Class C
3:15   Calhoun County High School
3:30   Williamstown High School
3:45   Wirt County High School
4:00   Gilmer County High School
4:15   Herbert Hoover High School

Class B
4:30   Nicholas  County High School
4:45   Tyler Consolidated High School
5:00   Poca High School
5:15   Lincoln County High School

5:30   Majorette Preliminary Judging (Intermission)
           Presentation of Queens  

Class A
6:00   Huntington High School
6:15   Brooke High School
6:30   Point Pleasant  High School
6:45   Scott  High School

Open Class
7:00   Elkins High School
7:15   Winfield High School
7:30   Ripley High School

Host Band
7:45   Roane County High School
8:00   Majorette Finals
8:15   Presentation of Awards

Chestnut Ridge Winery Offers Tastings During Festival

get-attachment.jpg

Join Chestnut Ridge Winery in the  Court House Square this Thursday, Friday and Saturday for the Black Walnut Festival.  They will be setup  downtown and at their Winery on Chestnut Ridge. Visit them to take part in the Black Walnut Wine Trail.

 With proof of purchase from each winery, you will receive a wine glass during your final purchase.

For more information contact them at 304-927-4831, 304-377-5721. chestnutridgewinery@gmail.com

Grand Parade Marshals

French-Legion-of-Honor-720x414.jpg

This year, the West Virginia Black Walnut Festival is proud to honor a group of local heroes as Grand Parade Marshals. Five local men share this honor as knights of the French Legion of Honor for their service in the U.S. Army during World War II in France. 

These men-Denver Gandee, Walter Criss, Denver Wallbrown, Donzel Walbrown and Holly Eagle Jr-have been recognized by the French government for fighting and risking their lives in France during the war. 

Established in 1802 by Napoleon, the Legion of Honor recognizes military service to France. World War II veterans who served in France qualify to be decorated as a knight, or chevalier degree. 

Please join us in recognizing these men and their service during the 59th Grand Parade on Saturday, October 12th. 

Livestock Show Schedule

 

LIVESTOCK SHOW SCHEDULE
October 9 - 13, 2013


WEDNESDAY – October 9

        5:00-9:00 PM        Deliver animals to RCHS Barn
                        (5-6 pm hogs, 6-9 pm goats, calves, & lambs)
        

THURSDAY – October 10

        11:00 AM            Livestock Show
                        (Calves, Lambs, Hogs, Goats)


FRIDAY – October 11

        11:00 AM            Showmanship Contest

SATURDAY – October 12

        5:00 PM            Livestock Buyer’s Dinner
        6:00/6:30 PM        Livestock Sale


SUNDAY – October 13

        10 AM- 1:00 PM        Barn clean-up
                        Turn in record books
                        Thank you letters – complete address, postage, & not sealed

SHOW ORDER
Calves – S & H
Lambs
Hogs
Goats

Pancake Breakfast Returns to BWF

Love and Kindness Church will host the annual Black Walnut Festival Pancake Breakfast on Friday and Saturday mornings from 7-10 during the festival in the court house square.

 Pancakes and sausage are made on the  griddle.

Pancakes will be available with or  without black walnuts along with sausage for $6.  Coffee, Milk and Juice  will be available.  Take your breakfast to go or eat under the tent .

BWF Merchandise

New BWF Merchandise is now available at the City of Spencer Municipal Building.  Products will be available there until the start of the festival then they will be available in the information booth during the festival.

 

IMG_8946.JPG
IMG_8949.JPG
IMG_8951.JPG
IMG_8953.JPG
IMG_8954.JPG
IMG_8959.jpg
IMG_8958.JPG
IMG_8962.jpg

Appalachian Mountain Specialty Foods To Offer Samples During BWF

get-attachment.jpg

Appalachian Mountain Specialty Foods, of Spencer, WV, will be offering samples of their award winning products during the 59th WV Black Walnut Festival. Stop by their booth located beside the Spencer Antique Mall on Main St to sample such products as Wilted Lettuce Dressing, Zest Sauce and several other items.

Recently, Appalachian Mountain Specialty Foods won awards at the WV State Fair for their Copper Head Bloody Mary Mix and Sweet Britches Salad Dressing.   Greg and Veronica Stover, owners of AMSF are proud to offer products that are West Virginia made and grown and invite you to sample this product during the festival.